piątek, 7 marca 2025

Stronicowe Rozterki polecają na Dzień Kobiet i nie tylko

  Z okazji jutrzejszego Dnia Kobiet Klub Stronicowych Rozterek poleca Wam, książki autorstwa kobiet, o kobietach, dla kobiet, ale nie tylko.

Przyjrzyjmy się bliżej tym lekturom.

Dla młodych:

     „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie” od Sylwii Hutnik, zbiór bohaterek książek dziecięcych i młodzieżowych, które zaznaczyły swoją obecność w literaturze dla młodszych czytelników.

     Seria o Lukrecji od Anne Goscinny, polecenie od naszej najmłodszej klubowiczki. Lukrecja jest żeńską odpowiedzią na serię o Mikołajku, pełna przygód i codziennych perypetii tytułowej bohaterki.

     Seria Jeżycjada od Małgorzaty Musierowicz, na której wiele osób niebędących już nastolatkami się wychowało. Bohaterek serii od tamtego czasu przybyło, a my polecamy książki pani Musierowicz i młodszym i starszym zaczytanym.



Literatura piękna, w której nie rzadko poruszane są ważne dla nas kobiet sprawy:

    „Popłynę przed siebie, jak rzeka” Shelley Read, Stany Zjednoczone, uprzedzenia rasowe, poświęcenie, przez tą powieść spokojnie się „płynie”.

    „Ciała” Annie Ernaux, ważna i odważna książka, poruszająca problemy kobiet w czasach przemian ustrojowych.

Literatura obyczajowa, pozycje przyjemne, ale pokazujące codzienną walkę kobiet, z chorobą, z dyskryminacją płciową.

     „Faza kokonu” od naszej zduńskowolskiej autorki Joanny Gajewczyk, ważna pozycja pokazująca, że nawet po wielu życiowych trudach, można się odnaleźć i żyć dalej.



      „Lekcje chemii’ Bonnie Garmus, ile musi poświęcić kobieta – naukowiec, aby odnaleźć się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Zabawna, oryginalna i prawdziwa.

      Książki od Ali Hazelwood - włoskiej profesor neurobiologii i pisarki. Bohaterkami są kobiety, które studiują lub pracują w dziedzinach STEM – „Science, Technology, Engineering, and Mathematics", czyli nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn.

      "Carrie Soto powraca" Taylor Jenkins Reid, historia tenisistki, która po latach wraca do gry, by udowodnić innym, a przede wszystkim sobie, że jej historia jeszcze trwa.



Powieści historyczne, dzięki którym poznajemy jeszcze trochę faktów z historii:

      „Dziewczyny ze Słowaka” Marii Paszyńskiej. Pamiętacie „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego,  tutaj znajdziecie podobne historie, tylko dziewczyn. Przewijają się również bohaterowie „Kamieni”. Książka bardzo ważna, pokazuje siłę kobiet podczas II wojny światowej.

      „Kobiety” Kristin Hannah, inna wojna – w Wietnamie, podziały społeczne oraz odwaga tych mniej widocznych na froncie.

      „Listonoszka z Apulii” Francesca Giannone. Trzy dekady życia włoskiej rodziny i kobieta, która chce żyć na własnych warunkach, a nie pod dyktando innych.

      „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbiety Herezińskiej. XVI i XVII wiek, Królestwo Pomorskie, Szczecin, polowanie na czarownice. Proces Sydonii von Bork. Kim była najsłynniejsza czarownica z pomorza? To wszystko znajdziecie w książce.

Biografie, o ważnych kobietach, tak się złożyło, że jednocześnie Polkach:

      „Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skodowskiej – Curie” od Katarzyny Zyskowskiej. Skłodowska od innej strony, jako młoda dziewczyna i jako dojrzała kobieta, która tym razem sama zostaje wyróżniona drugą nagrodą Nobla.

      „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdaleny Grzebałkowskiej. Upadki i wzloty, chwile dobre i złe, rodzina i choroba, trochę bliżej polskiej poetki.

      „Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł” Jolanta Kwaśniewska i Emilia Padoł prowadzą bardzo wciągającą rozmowę, od której ciężko się oderwać.

Na koniec literatura faktu, kto tego jeszcze nie czytał?

      „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel – Frydryszak, czytelniczy fenomen ostatnich dwóch lat.

Patrząc na wszystkie wymienione wyżej książki możemy powiedzieć jedno - w kobietach jest moc i siła. 

Wszystkiego najlepszego dla Was, nie tylko w dniu 8 marca, ale każdego dnia.

Polecamy gorąco wszystkie pozycje, jest różnorodnie i chyba każdy znajdzie coś dla siebie, a może tym razem skusi się na coś, czego zazwyczaj nie czyta.

Czekamy również na Wasze polecenia. Wymienione książki można wypożyczyć w zduńskowolskich bibliotekach lub zakupić w miejscowych księgarniach.

Do zobaczenia 11 marca o 18-tej w Inkubatorze, tym razem będzie „filmowo”.




Oswajamy lektury - 2 kwietnia 2025

2 kwietnia Klub Stronicowych Rozterek "oswajał lektury" w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych Łaska 38. Tegoroczna i przyszłoroczna ...