poniedziałek, 25 listopada 2024

Spotkanie 4 grudnia


4 grudnia w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych - Łaska 38, będziemy dyskutować o książkowych prezentach - jakimi tytułami byśmy chcieli być obdarowani, jakie są naszym marzeniem, czy lektura to zawsze dobry prezent, czy trudno i dlaczego, sprezentować komuś książkę?

Czy już wiesz jaki tytuł przyniesie Ci Mikołaj, a może to będzie niespodzianka?

Zapraszamy!

Klub Stronicowych Rozterek 
 

czwartek, 21 listopada 2024

GRUDNIOWE SPOTKANIA


 Już za kilka dni usłyszymy gdzieś na falach FM nieśmiertelne "Last Christmas" zwiastujące święta Bożego Narodzenia. W związku z atmosferą pachnącą piernikami, zakupowym szałem, dzwoniącymi gdzieś w oddali dzwonkami sań, Klub Stronicowych Rozterek zaprasza na grudniowe przedświąteczne spotkania.

4 grudnia w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych, będziemy dyskutować o książkowych prezentach - jakimi tytułami byśmy chcieli być obdarowani, jakie są naszym marzeniem, czy lektura to zawsze dobry prezent, czy trudno i dlaczego, sprezentować komuś książkę?
18 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej, będziemy się chwalić swoimi planami czytelniczymi na święta i polecać sobie, co warto przeczytać w wolnym świątecznym czasie, w przerwie pomiędzy piernikami, a makowcem, śledziem, a pierogami.
Zapraszamy!!!

WIZYTA W SCHRONISKU SŁAWKA GORTYCHA

20 listopada Klub Stronicowych Rozterek ponownie rozgościł się w Bibliotece Pedagogicznej w Zduńskiej Woli. Rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy, ekscytowaliśmy się historią, która miała miejsce w listopadzie 20 lat temu, w pięknych Karkonoszach, a to za sprawą książki Sławomira Gortycha, przynoszącej nam zimne podmuchy wiatru, chrzęst kamieni pod butami, fabułę sięgającą historii końca drugiej wojny światowej, a także tajemnice z nie do końca oczywistym rozwiązaniem.



Książka roku 2022 w kategorii - debiut, według użytkowników, najbardziej popularnego polskiego portalu czytelniczego - Lubimy czytać, powstawała jeszcze w czasach pandemii. Widać w niej miłość autora do gór (ja kochająca Bieszczady, od razu to czuję). W trakcie lektury, kiedy nasza wyobraźnia zacznie działać, przeniesiemy się w czasy sprzed kilkudziesięciu lat oraz te bardziej współczesne. Usłyszymy skrzypienie drzwi w nieczynnym schronisku na Śnieżnych Kotłach, posłuchamy historii opowiadanych przez Jacka Węglorza, odkryjemy, jak głęboko może być zakorzeniona w człowieku potrzeba zemsty oraz do czego mogą doprowadzić rodzinne sekrety.



A czego nam brakowało w książce? Padły słowa: za mało rozwinięty wątek romansu. No cóż, nie wszystko można mieć ;)



Książka tak nam się spodobała, że powstały plany podróży w Karkonosze oraz spotkania autorskiego ze Sławkiem Gortychem. 



Zachęcamy do zapoznania się z cyklem "Schronisk", czy w formie książki, czy audiobooków, w interpretacji Aleksandra Orsztynowicza-Czyża.


Naprawdę warto, polecamy My - Klub Stronicowych Rozterek :)

czwartek, 14 listopada 2024

SPOTKANIE 20 LISTOPADA


 20 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Zduńskiej Woli, będziemy rozmawiać o debiucie Sławka Gortycha "Schronisko, które przestało istnieć", pierwszej części karkonoskiej serii kryminalnej, która jak sam autor zapowiedział doczeka się ekranizacji.

Czekamy na czytelników "Schroniska", a także tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać twórczości młodego człowieka z Wrocławia.

Gorąco zapraszamy!!!

czwartek, 7 listopada 2024

KSIĄŻKA, E-BOOK CZY AUDIOBOOK?

6 listopada Klub Stronicowych Rozterek gościł w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych.


Rozmawialiśmy o książkach, e-bookach i audiobookach oraz o tym, czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jedynie cyfrowy świat książek.


Większość z nas, szczególnie obecni na spotkaniu przedstawiciele młodego pokolenia, sięgają po książki we wszystkich dostępnych możliwościach. Bardziej dojrzali członkowie Klubu Stronicowych Rozterek, również sięgają zarówno po książki drukowane, jak i elektroniczne, przy czym zdecydowanie częściej wybierają tradycję.


Audiobooków słuchamy podczas uprawiania sportu, czynności domowych, jazdy samochodem, a nawet jeśli się da w pracy podczas jakiś monotonnych czynności. Przyspieszamy tempo czytania przez lektorów nawet do x2. Dlaczego? Z pewnością nie po to by szybciej przesłuchać książkę, tylko by dostosować nagranie do tempa, przy którym można się skupić, odpowiednio zrozumieć i przyswoić czytany tekst, bez utraty koncentracji. Drugim powodem przyspieszania audiobooków jest świadomość, że słuchamy i czytamy książkę w jednakowym tempie, nie irytując się tym, że z książką poszłoby szybciej niż z audiobookiem. Nie możemy również zapomnieć o tym, że audiobooki są również bardzo dużym ułatwieniem dla osób niewidomych i słabowidzących oraz starszych, których wzrok szybko się męczy.


Jednogłośnie stwierdziliśmy, że nie wyobrażamy sobie natomiast słuchania, czy też bardziej odsłuchiwania tekstów z literatury popularnonaukowej, naukowej oraz poezji. Nad tymi formami literatury trzeba się indywidualnie pochylić, zgłębić i przyswoić, bez żadnej ingerencji.


Książki elektroniczne w postaci e-booków, genialnie się sprawdzają podczas wakacji (mól książkowy nie musi zabierać dodatkowej walizki lub plecaka pełnego książek), podróży (łatwiej jest wrzucić w torebkę telefon lub czytnik) oraz wtedy, kiedy nie mamy dostępu do wersji papierowej.


Bezapelacyjnie wygrywa książka papierowa. Nic nie jest w stanie nam czytelnikom zastąpić tego ciężaru w dłoni, faktury papieru, dźwięku otwierania książki i przewracania stron, zapachu nowego druku, czy też starego tomu…


Najważniejsze jest jednak czytanie. Nie ma znaczenia, czy to będzie audiobook, e-book czy druk, nie jest istotne, czy w łóżku pod kocem przy kubku parującej herbaty, czy w zatłoczonym autobusie, czy na skąpanej w słońcu plaży lub gdzieś w górskim schronisku, po prostu czytajmy!

Oswajamy lektury - 2 kwietnia 2025

2 kwietnia Klub Stronicowych Rozterek "oswajał lektury" w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych Łaska 38. Tegoroczna i przyszłoroczna ...